Wielki Mur i Misiaczki 长城/万里长城

Wspinaczka na Wielki Mur, choć raz w życiu, to obowiązek każdego Chińczyka. Być w Chinach, a już na pewno w Pekinie i nie zobaczyć Wielkiego Muru, to jak być w Paryżu a nie widzieć wieży Eiffla 🙂

Decydując się na wycieczkę na Wielki Mur z Pekinu musimy zastanowić się ile mamy czasu i siły 🙂 Jest kilka możliwych stref udostępnionych dla turystów:

  • Badaling – najbardziej popularna sekcja, najbardziej zatłoczona, ale też przygotowana pod osoby, które nie za bardzo lubią/chcą się wspinać. Znajduje się około 70 km od Pekinu.
  • Mutianyu – jedna z najlepiej zachowanych stref, mniej tłoczona od Badaling, ok 40 km od Pekinu.
  • Juyongguan, Jiayuguan i Shanhaiguan – jedne ze stref, które mijamy podczas podróży do Badaling, bardzo ładnie zachowane.
  • Simatai – ostatnio odnowiona i otwarta. Dla turystów dostępna na razie tylko część wschodnia. Jako jedyna otwarta na nocne zwiedzanie.
  • Huanghuacheng – jedna ze stref Wielkiego Muru ulokowana nad jeziorem, idealne miejsce na hiking, ok. 70 km od Pekinu.

W opisie moich doświadczeń skoncentruje się na części Wielkiego Muru położonej w Badaling, chciałam odwiedzić to miejsce aby mieć o nim swoje zdanie.

Do Badaling możemy dostać się pociągiem lub autobusem. Jeśli decydujemy się na pociąg, tak jak na początku my, to udajemy się na Beijing North Railway Station. Możemy tam spotkać wielu naganiaczy, którzy będą nam oferowali wycieczkę na Wielki Mur. Gdy wysiądziemy z metra kierujemy się na dworzec, a tam już są dość wyraźne oznaczenia na Bdaling…podchodzimy do okienka i kupujemy bilet. Wszystko byłoby dobrze, tylko jest jedno ale…bilety w kasie muszą być dostępne. My niestety nie mieliśmy tyle szczęścia. Nad okienkiem kasy wisiała karteczka z informacja po angielsku, że bilety będą sprzedawane za około godzinkę na kolejny pociąg, który przypadał dopiero za kilka godzin 😦 Podjęliśmy szybką decyzję aby jednak skorzystać z autobusu. Gdyby jednak udało Wam się zakupić bilet na pociąg, to jego koszt to 6 CNY, a wejście na Wielki Mur znajduje się ok 15-20 min spacerkiem od stacji. Jeśli autobus to najlepiej 877, odjeżdża on z Deshengmen. Aby się tam dostać, podjedźcie linią 2 na stacje Jishuitan (wyjście B2 z metra) i kierujcie się po strzałkach na autobus 877. Myślę, że jest to 15 min spacerem od stacji metra. Autobusów może odjeżdżać kilka na raz. Rozpoznacie je po wianuszku ludzi czekających w kolejce. Najczęściej bilety sprzedaje bileter już w autobusie podczas jazdy. Koszt to 12 CNY w jedną stronę. Ostatni odjazd autobusu z Deshengmen odbywa się o 12:30. Z Badaling od kwietnia do listopada o 17:00, poza tymi miesiącami o 16:30. Autobus 877 zatrzymuje się tuż przed kasą biletową i wejściem na Wielki Mur 🙂

Inną opcją są zorganizowane wycieczki, które możecie zakupić w każdym hotelu czy informacji turystycznej, ale kosztują one powyżej 200 CNY bez biletów wstępu…

No właśnie, a ile kosztuje wstęp na Wielki Mur ? Bilet dla osoby dorosłej w sezonie to 45 CNY. W Badaling mamy dodatkowo wyciąg krzesełkowy oraz kolejkę torową, która wciąga nas na sensowną wysokość bez konieczności wspinania się. O wyciągu wiele nie napiszę, ponieważ był nieczynny. Kolejka torowa to koszt 80 CNY w jedną lub 100 CNY w dwie strony. Korzystaliśmy i polecam 🙂

FILE0138.jpg

Pracę nad Wielkim Murem rozpoczęto w VI w. p. n. e. Był on budowany w celach obronnych przez ok 300 tys. robotników pracujących w nieludzkich warunkach. W okresie świetności liczył 7600 km, do czasów obecnych ostało się 2400 km. Jest wysoki na 9 metrów, a jego szerokość to 5,5 metra, wystarczająco aby zmieściło się na nim 5 jeźdźców na koniach w jednym rzędzie. W przypadku ataku, wiadomość przekazywana była z baszty do baszty, z tego powodu baszty lokowane były co 100 metrów. Niewielu robotników powróciło do swoich rodzin i domów, mówi się, że Wielki Mur to też największy cmentarz.

1.jpg

 

Wycieczka na Wielki Mur na pewno należy do interesujących, najczęściej wtedy zadajemy sobie pytanie, jakim cudem udało im się coś takiego zbudować ? Wchodząc wysoko po stromych schodach, chwilami przypominających drabinę, zastanawiamy się nad wkładem wniesionym w jego budowę i cierpieniem poniesionym przez setki tysięcy ludzi.

DSCF0003.JPG

DSCF0018.JPG

DSCF9937.JPG

P.S. Na wycieczkę sugerują wziąć wygodne buty, i nawet latem coś z długim rękawem, bo temperatura prawdopodobnie będzie niższa od tej w Pekinie, dodatkowo może być wietrznie.

Przy wejściu na kolejkę torową miniemy słodkie misiaczki…..

DSCF0023.JPG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s