Xi’an

Jak już wspominałam we Wprowadzeniu podczas naszej wycieczki zdecydowaliśmy się na odwiedzenie Pekinu i Xi’an. Do Xi’an dostaliśmy się pociągiem z Pekinu (proces zakupu biletu jak i sama podróż we Wprowadzeniu).

W Xi’an mamy do dyspozycji otwarte w 2011 roku metro, które również bardzo usprawnia komunikacje. Nie mniej jednak tym razem wypróbowaliśmy mniej konwencjonalne środki transportu jak tuk-tuki i riksze. W Xi’an mieliśmy do dyspozycji niecałe dwa dni, a jeden z nich był z góry przeznaczony na wycieczkę do Muzeum Terakotowej Armii.

W Xi’an zatrzymaliśmy się w Mercure On Renmin Square, taki wybór był uwarunkowany voucherami z LeClub Accor Hotels.

xian.png (1000×1000).png

a my tym razem próbowaliśmy takiego transportu 🙂 w razie wątpliwości potwierdzam, że był 2-osobowy…

dscf0213

Xi’an powstało ponad 3000 lat temu, w tym mieście kończył się i zaczynał Jedwabny Szlak łączący Chiny z Europą.

Myślę, że największą atrakcją Xi’an jest dzielnica muzułmańska wraz z zabytkowym meczetem, której za żadne skarby nie powinno się przegapić. Może być ona genialnym doświadczeniem kulinarnym o ile nie boimy się jeść na ulicy…Podobno powinno się spróbować tam baraninę, my tym razem się nie skusiliśmy, dlaczego ? oto zdjęcia 🙂

DSCF0182.JPG

DSCF0178.JPG

W dzielnicy muzułmańskiej zostaliśmy zaczepieni przez kilka Chinek, były to studentki robiące wywiad na zajęcia z angielskiego. Jako, że ledwo, ledwo stawiały pytania, poopowiadałam trochę o Polsce i o tym co fascynuje mnie w Chinach, ciekawe czy później było to puszczane na zajęciach. Po naszym rozstaniu ponownie odnalazły nas wśród ludzi na ulicy (a był to nie lada wyczyn) i wręczyły nam chiński obrazek z dedykacją. Bardzo to miłe 🙂

DSCF0168.JPG

Centrum miasta okalają mury miejskie z czasów dynastii Ming. Warto również zwrócić uwagę na dwie buddyjskie pagody: Wielka Pagoda Dzikich Gęsi oraz Mała Pagoda Dzikich Gęsi.

dscf0309

dscf0319

Podobnie jak na Wielki Mur do Muzeum Terakotowej Armii mamy możliwość zakupienia gotowej wycieczki w hotelu lub Informacji Turystycznej bądź skorzystania z usług lokalnej komunikacji miejskiej.

Autobus 306 odjeżdża z dworca autobusowego, zlokalizowanego przy stacji kolejowej. Do autobusu również towarzyszy nam kolejka, a pogoda nie rozpieszcza tym razem – pada. W końcu udaje nam się zając miejsce – jedziemy. Podróż zajmuje nam godzinkę, po drodze mijamy ciekawe obiekty, autobus zatrzymuje się na przystankach. Wysiadamy z autobusu, do kas biletowych mamy jakieś 10 min spacerkiem. Po drodze zagadują nas lokalni przewodnicy, którzy oferują nam swoje usługi. Tłumaczą, że w środku jest wiele obiektów i bez fachowej pomocy przewodnika nie zrozumiemy z czym mamy do czynienia. Jednak ryzykujemy, kupujemy bilet za 150 CNY w sezonie wysokim (120 w niskim) i przechodzimy przez bramę. Jeszcze kolejne 10 min spaceru przez park i docieramy do głównego placu i trzech budynków. Budynek nr 1 jest to główny obiekt i zawiera największa ilość terakotowych żołnierzy. Obszar ten został odkryty w 1974 roku, lokalni mieszkańcy kąpiąc studnię odkryli w ziemi fragmenty terakotowych żołnierzy i broń wykonaną z brązu. Następnie na miejsce została przysłana grupa archeologów, którzy mełli zbadać to odkrycie. W tym samym miejscu powstała obecna hala, która miała zapewnić odpowiednie warunki do pracy jak i przechowywania fragmentów armii. W sumie w hali nr 1 znajduje się 6.000 żołnierzy oraz koni. Hale nr 2 i 3 zostały odkryte później i zawierają mniejszą ilość figur, najbardziej imponująca jest sekcja pierwsza.

FILE0189.jpg

DSCF0233.JPG

Terakotowa Armia należy do mauzoleum cesarza Qin Shi Huang Di pochowanego w III wieku p.n.e. 30 lat przed śmiercią rozkazał on jej wykonanie. Pracowało przy tym 700.000 przymusowych robotników. Wierzono, że Terakotowa Armia miała strzec cesarza i pomóc mu uzyskać władzę w życiu pozagrobowym. Cesarza pochowano z licznymi skarbami, a wszystkich którzy o owych skarbach wiedzieli, zamurowano w grobowcu żywcem. Każdy z terakotowych żołnierzy jest inny, mówi się, że za wzór posłużyli żołnierze z różnych części cesarstwa, także każdy ma inne rysy twarzy. Są uzbrojeni i reprezentują inny rodzaj służby, jest wśród nich nawet ich dowódca. Przy tworzeniu posągów, pracowali wybitni artyści, każdy szczegół jest dopracowany. Korytarze w których ich umieszczono miały 3 m wysokości, z czasem zawaliły się a armia została przysypana ziemią.

Na zwiedzanie powinniśmy przeznaczyć 2-3 godziny. Ostatni autobus do Xi’an odjeżdża o godzinie 19:00.

dscf0249

dscf0222

dscf0239

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s