Fiesta w Hawanie

Naszą przygodę z Kubą zaczynamy od stolicy…na pierwszy ogień idzie przejazd Malecónem, czyli malowniczą nadmorską promenadą ciągnącą się przez 7 km. Docieramy do dzielnicy bogaczy Miramar, która pewnie kiedyś nią była. Nie mniej jednak z uwagi na upaństwowienie dosłownie wszystkiego na wyspie, piękne ville i hotele popadły w niepamięć i choć nadal służą wedle swego przeznaczenia ich wygląd nie powoduje, że myślimy o nich jak o domach bogaczy. Kolejne cztery noce przyjdzie nam spędzić w hotelu Comodoro. Zostajemy na wstępie uprzedzeni, że po wejściu do pokoju musimy koniecznie sprawdzić, czy mamy szyby w oknach, łóżko, deskę sedesową…nie powinno się zaglądać w kąty w które nie ma potrzeby. Na noc zapalone światło w łazience i będzie dobrze 🙂 ciepłej wody brak, ale czym ona jest w porównaniu z klimatyzacją ! pewnie nie czyszczona od czasów rewolucji bądź ewolucji. Na koniec powinnam wspomnieć ze hotel ma 4* a noc w nim kosztuje wg oficjalnych podań 140 EUR. Zaczynamy nasza przygodę z kubańską egzotyką.

Malecón:

DSCF1132.JPG

Hawana ma ponad 2 mln mieszkańców, dzieli się na dwie części: tzw. Nową Hawanę i starą, wpisaną na listę UNESCO – La Habana Vieja. Musimy być przygotowani, że miasto to leży na obumarłej rafie gąbczastej i nie ma tam typowych plaż, jakie pojawiają nam się w Google Grafice na hasło ‚Karaiby‘.

Tak wygląda plażowa rzeczywistość:

DSCF1120.JPG

Hawanę założono w 1519 roku, ale nie powstała w miejscu w którym obecnie się znajduje, tylko od strony Morza Karaibskiego. Hawana jest też najzimniejszym miastem na Kubie, podczas naszego pobytu musieliśmy zderzyć się z tzw. zimnym frontem, temperatura spadła do całych 28 stopni.

Co turistas powinien w Hawanie zobaczyć ?

 • Plac Rewolucji – tak, to tutaj Fidel wygłosił swoją 7-godzinną przemowę. To tutaj stoją koło siebie dwa budynki z podobiznami Fidela i Che Guevary. To tutaj swoją mszę odprawił Papież Jan Paweł II, słuchało go milion Kubańczyków, choć msza nie była oficjalnie zapowiadana. Co ciekawe nasz Papież odbył pielgrzymkę po Kubie, a w mieście Santa Clara znajduje się jego pomnik.

FILE0011.jpg

 • Muzeum Rewolucji – najciekawszym chyba elementem jest sam budynek, który przepięknie się prezentuje z zewnątrz i wewnątrz. Drugim interesującym eksponatem może być ściana kretynów na której rozpoznacie Batistę, Regana oraz rodzinę Bushów.

DSCF1388.JPG

DSCF1386.JPG

 • Kapitol  jeden z najbardziej okazałych budynków w Hawanie. Kubańczycy szczycą się, że jest wyższy od tego w Waszyngtonie 🙂 Warto przejść się za Kapitol, bo kontrast pomiędzy tym budynkiem a otaczającą go biedą jest przygnębiający.

DSCF1169.JPG

 • La Habana Vieja oraz nowa Hawana –  na pewno warto przespacerować się uliczkami jednej i drugiej części miasta, aby poczuć jej klimat. Ulice w Hawanie są podobnie jak w Stanach numerowane, np Avenida 5 to najbardziej luksusowa ulica. To na niej ulokowane są ambasady (w tym Ambasada Polski).

DSCF1175.JPG

DSCF1429.JPG

DSCF1438.JPG

DSCF1245.JPG

DSCF1393.JPG

DSCF1395.JPG

 • Dzielnica Chińska – główna brama znajduje się niedaleko od Kapitolu, jest to najstarsza dzielnica chińska w Ameryce Południowej, Chińczycy przybyli na Kubę w XIX wieku.

DSCF1446.JPG

 • Budynek teatru Alicji Alonso – zaraz obok Kapitolu.

DSCF1166.JPG

DSCF1143.JPG

 • Plac Katedralny  znajduje się na nim oczywiście Katedra, na pewno trzeba ją zobaczyć, plac jest częścią starej Hawany, na który na pewno traficie spacerując jej uliczkami.

FILE0075.jpg

DSCF1273.JPG

 • Hotel Ambos Mundos – jeśli urządzicie sobie wycieczkę śladami Ernesta Hemingwaya to na pewno traficie w to miejsce. Mieszkał on niegdyś w pokoju 511, który został udostępniony zwiedzającym. Na dachu jest restauracja skąd rozpościera się widok na Hawanę. Inne miejsca związane z Ernestem to np. bar Floridita w którym wypijcie słynne daiquiri, kosztuje 7 CUC, w każdym innym miejscu dostaniecie je za 3-3,5 CUC.

DSCF1228.JPG

 • Plac Św. Franciszka z barokową katedrą, znajdziecie też na nim pomnik samego Ignacego Paderewskiego. Miał on dać dwa koncerty w Hawanie, lecz podczas drugiego się obraził…podobno Kubańczycy wyśmiali jego fryzurę i po prostu nie zagrał.

DSCF1203.JPG

 • Cmentarz Kolumba – 2 mln mogił, jest to największy cmentarz na Karaibach. Wszystkie nagrobki są białe – jest to kolor żałoby, który wynika z synkretyzmu religijnego. Na nagrobkach nie ma kwiatów ze względu na robactwo, a świeczki pali się po prostu w domu przy portretach zmarłych. Każdy zmarły ma w domu swój ołtarzyk przy którym leżą jego ulubione rzeczy np. cygaro. Trumny na Kubie są wielokrotnego użytku, a po kilku latach kości są wyciągane z ziemi i przekładane do pudełka, a następnie chowane w grobowcu rodzinnym, a jeśli rodzina się nie stawi to deponowane w zbiorowej mogile.

FILE0133.jpg

FILE0134.jpg

Na cmentarzu rzuci Wam się w oczy grób, który jako jedyny przystrojony jest kwiatami. Jest to grób cudotwórczyni Amelii. Zmarła przy porodzie, a po kilku latach przy próbie przeniesienia jej kości do grobowca rodzinnego, odkryto, ze jej ciało oraz ciało dziecka nie uległo rozkładowi. Teraz do jej grobu przybywają Kubanki, które modlą się o potomstwo. Czy Amelia pomaga ? zobaczcie sami na ilość tabliczek z podziękowaniami wokół jej grobu.

 • Fort Morro – warto podjechać aby zobaczyć bardzo ładny widok na Hawanę, poza widokiem fort nie oferuje nic ciekawego.

DSCF1182.JPG

 • Armaty i kule – zwróćcie uwagę na ulice starego miasta, te które zostały przekształcone na deptaki zostały odgrodzone od ruchu kołowego przez armaty wbite w chodnik bądź wmurowane kule armatnie. To wszystko to pomysł i dzieło architekta miejskiego, który pozbierał te wszystkie armaty i kule i w taki oto ciekawy sposób wykorzystał:

DSCF1225.JPG

DSCF1214.JPG

 • Zdjęcie z Kubanką, koniecznie musicie sobie zrobić zdjęcie w prawdziwą Kubanką z cygarem, to tak ważne jak zdjęcie ze starym samochodem 😉 pamiętajcie, że wypada takiej Pnia zostawić 1 CUC, bo zawsze istnieje ryzyko, że rzuci na Was czar….

DSCF1412.JPG

DSCF1425.JPG

 • Przejażdżka starym cadillackiem po Malecón – obowiązkowo ! pamiętajcie, że za przejażdżkę Malecónem i uliczkami starej Hawany nie powinnyście zapłacić więcej niż 20 CUC.

DSCF1290.JPG

DSCF1291.JPG

Jeśli interesuje Was stara Hawana zapraszam do poniższych filmików:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s