Hiroszima – wesołe miasto ze smutną historią

Po przylocie i zwiedzeniu Tokio uruchomiliśmy nasz JR Pass. Wybraliśmy opcję 7-dniową, dlatego ważne było dobre zaplanowanie trasy aby bilet wykorzystać do maximum.

Poniżej rozpiska trasy naszego pociągu do Hiroszimy:

pociąg.jpg

Bilety na pociąg odbieracie na podstawie JR Pass, możecie to zrobić w dzień odjazdu bądź kilka dni wcześniej jeśli jesteście na dworcu. Nie ryzykowaliśmy odbierania biletów na ostatnią chwilę, aby mieć pewność, że dostaniemy miejscówkę, co wbrew pozorom na najbardziej obleganych trasach takich jak:  Tokio-Osaka nie jest sprawą oczywistą.

Bezpośredni pociąg do Hiroszimy jedzie 3 godziny, nazywa się Nozomi, jest to pociąg którego JR Pass nie pokrywa. Aby dostać się do Hiroszimy z Tokio, wybieramy połączenie z przesiadką w Osace. Cała podróż trwa ok 5 godzin. Przesiadki są naprawdę super sprawne, a pociągi bardzo punktualne. Nawet w przypadku 2 minut opóźnienia składane są pasażerom szczere przeprosiny.

Transport w Hiroszimie

W Hiroszimie nie mamy metra, tylko tramwaje. Centrum jest na tyle kompaktowe, że bez problemu można dostać się z dworca do centrum, muzeum pokoju czy zamku. Po przyjeździe do Hiroszimy zdecydowaliśmy się na tramwaj, jednak spacer z bagażami nie należy do najprzyjemniejszych. Bilet jednorazowy kosztuje 160 JPY. Podobno po ataku na Hiroszimę, cała Japonia odbudowywała to miasto np. przekazując tramwaje. Niegdyś w Hiroszimie można było spotkać mnóstwo starych tramwajów z całej Japonii. Alternatywą dla transportu publicznego jest linia Maple-oop. Jest to taki typowy angielski autobus, który zatrzymuje się przy wszystkich najważniejszych atrakcjach w mieście. Posiadacze JR Pass korzystają z tej linii bez opłat.

Hiroszima jest bazą wypadową na wyspę Miyajima. Aby dojechać do miejsca skąd odpływa prom należy wybrać linię tramwajową nr 2, przystanek Miyajima-guchi. Alternatywą dla posiadaczy JR Pass jest korzystanie z pociągów podmiejskich – tak też uczyniliśmy my, ale o Miyajimie w osobnym wpisie.

Zwiedzanie:

ulica Hondori – jest to główny deptak w Hiroszimie pełen sklepów i restauracji, zaczyna się nieopodal Parku Pokoju i ciągnie przez około 500 metrów. Jest to bardzo wesoła część miasta, czego nie można powiedzieć o położonym niedaleko Parku Pokoju.

DSCF7876.JPG

Na ulicy Hondori kupicie dosłownie wszystko, łącznie z milusimi kotkami i pieskami 🙂

DSCF7885.JPG

DSCF7882.JPG

Park Pokoju – jest to miejsce, które upamiętnia i oddaje hołd poległym podczas ataku na Hiroszimę. W chwili ataku miasto zamieszkiwało 275 tys. ludzi. Bombę zrzucono w centrum miasta, zabiła natychmiast 78 tys. mieszkańców, a pozostałe 40 tys. bardzo mocno raniła. Muzeum, które znajduje się w Parku Pokoju jest bardzo sugestywne, człowiek po wyjściu z niego czuje przygnębienie. Wstęp kosztuje symboliczne 50 JPY.

DSCF7943.JPG

tak wyglądała Hiroszima po wybuchu bomby:

DSCF7937.JPG

Po drugiej stronie rzeki zobaczymy wydmuszkę budynku, który jako jedyny ostał się po ataku, został zachowany w niezmienionej formie jako pomnik historii zwany Kopułą Bomby Atomowej.

DSCF7899.JPG

Ponadto w Parku odnajdziecie Pomnik Pamięci Dzieci, przedstawiający dziewczynkę ze wzniesionymi rękami i przelatującego nad nią żurawia, który w Japonii symbolizuje długowieczność. Historia głosi, że dziewczynka wierzyła, że wyzdrowieje z choroby popromiennej jeśli złoży tysiąc żurawi. Niestety zmarła, a obecna wystawa papierowych żurawi wykonana jest przez uczniów z japońskich szkół.

DSCF7916.JPG

Dalej zobaczymy symboliczny grobowiec, który zawiera imiona wszystkich ofiar bomby, widnieje na nim napis „Spoczywajcie w pokoju. Nigdy nie powtórzymy tego błędu”. Wiele osób w tym miejscu modli się bądź składa kwiaty.

DSCF7930.JPG

Zamek Hiroszima – znajduję się nieco dalej od centrum miasta, ale doszliśmy do niego pieszo 🙂 Byliśmy tam dokładnie 3.11 i wtedy wstęp do zamku był wolny, normalnie kosztuje 260 JPY. W zamku znajdziecie bogatą wystawę japońskiej broni oraz możecie przebrać się w tradycyjne japońskie stroje 🙂

Dodatkowo z zamkowego tarasu rozpościera się piękny widok na całe miasto, my w listopadzie podziwialiśmy przepiękne złote klony.

DSCF7994.JPG

DSCF7979.JPG

DSCF7995.JPG

Ciekawostki

W Hiroszimie zjecie bardzo smaczne Okonomiyaki. Wiele restauracji wzdłuż ulicy Hondori czy Aioi serwuje ten japoński specjał. Okonomiyaki to taki placuszek, smażony i formowany na Waszych oczach. Do przygotowania potrzebna jest przede wszystkim kapusta. Następnie dodajemy jajko, sos sojowy, bulion, płatki wędzonego tuńczyka, pokruszone wodorosty, majonez oraz sos okonomiyaki. Jako dodatek możemy dodać krewetki, bekon, kalmary…naprawdę warto spróbować hiroszimską odmianę Okonomiyaki.

IMG_4311.JPG

Na zakupy herbaciane polecam sklep Lupicia. Macie tam okazję powąchać setki rodzajów herbaty i wybrać coś, co zabierzecie ze sobą do domu 🙂

Link do sklepu

Następny przystanek Miyajima.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s