Garmisch-Partenkirchen

Garmisch Partnekirchen zapewne wielu z Was kojarzy się z turniejem czterech skoczni. Ja postanowiłam sprawdzić jak z punktu widzenia narciarza przedstawia się to miasto. Okazuje się ze GaPa to Garmisch Classic, położonym na zboczach trzech górskich szczytów: Hausberg, Kreuzeck oraz Alpspitze, a Zugspitze to jedyny niemiecki ośrodek narciarski położony na lodowcu.

Regularnie od 1953 roku w GaPa organizuje się zawody narciarskie, zawsze 1 stycznia.  Ga Pa było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku, które wówczas uroczyście otworzył Adolf Hitler…który też połączył dwie miejscowości oddzielone rzeką Partnach  dając początek GaPa w 1935 roku.

Gdzie się zatrzymać ?

Przyznam się szczerze, że hotel sieci Aja w GaPa miałam już upatrzony od jakiegoś czasu i nie żałuję wyboru, był naprawdę rewelacyjny. W hotelu tej samej sieci zatrzymaliśmy się kilka lat temu w Grömitz, tym razem hotel był nowy i zrobił na nas jeszcze lepsze wrażenie.

Plusy:

– nowy hotel z ładnym designem korespondującym z tradycją, ale nie przaśny

– spora strefa SPA z basenem o długości 20 m, brodzikiem, jacuzzi, saunami oraz basenem zewnętrznym z widokiem na góry

– Nivea Haus przy hotelu ze sporym sklepem z produktami marki, również bogata oferta zabiegów oparta na kosmetykach Nivea

– smaczne śniadania oraz obiadokolacje (opcjonalnie). Podczas obiadokolacji wino i woda wliczone w cenę. W hotelu jest również przerwa kawowa po południu

– pokój zabaw dla dzieci przylegający do restauracji

– półka z książkami oraz planszówkami do wypożyczenia

– mały sklepik ze sporym wyborem produktów otwarty całą dobę (zakup przy użyciu karty do pokoju)

– dostęp do wody pitnej przez całą dobę

– narciarnia oraz podziemny parking

– 200 m do kolejki na Zugspitze

– możliwość wypożyczenia bmw i3 za 49 EUR/dzień

Minusy:

– woda w basenach oprócz brodzika mogłaby być o 2 stopnie wyższa

– brak lodówki oraz czajnika w pokoju, co przy tej klasie hotelu i cenie jest dość dziwne, ale mieliśmy już doświadczenie z siecią Aja, więc mieliśmy swój czajnik 🙂

– brak klimatyzacji, więc jeśli wybieracie się latem dobrze wziąć to pod uwagę

– w pokoju brak kosmetyków marki Nivea, co jest dość dziwne biorąc pod uwagę tak bliską kooperację hoteli Aja oraz Nivea

Ogólnie bardzo polecam ten hotel, warto polować na promocje podczas wcześniejszej rezerwacji.

Narty – gdzie jeździć ?

W GaPa macie możliwość zakupu karnetów jednodniowych na poszczególne stoki lub też „Top Snow Card”, który daje dostęp do 87 wyciągów oraz 214 km tras narciarskich (GaPa Classic, Zugspitze, Mittenwald jak i po austriackiej stronie Zugspitz-Arena). W Garmisch-Partenkirchen Classic macie dostęp do terenu narciarskiego (Hausberg, Kreuyeck i Alpspitz/Ostenfelderkopf). Znajduje się tu łącznie 40 km nartostrad oraz trasa Kandahar o długości ok. 3,5 km, która jest jedną z najtrudniejszych tras zjazdowych w Pucharze Świata FIS w narciarstwie alpejskim.
Na Zugspitze można natomiast skorzystać z 20 km dobrze przygotowanych tras. Gdy panuje nie najlepsza pogoda warto wybrać stoki GaPa Classic położone poniżej 2000 m n. p. m. a przy pięknym słońcu wybrać się na Zugspitze. Jeśli podróżujecie samochodem warto pamiętać, że wszystkie parkingi pod wyciągami są płatne. Na Zugspitze wjedziecie kolejką gondolową od jeziora Eibsee. Kolejka zaprowadzi Was na punkt widokowy na wysokości 2950 m. n. p. m., następnie zjeżdża się 300 m niżej i jeździ się na wysokości 2720-2000 metrów na tzw. Zugspitzplatt, czyli płaskowyżu Zugspitze, na którym spotykają się dwa lodowce. Do przejechania macie 21 km tras narciarskich, doskonale przygotowanych. Jako, że jest to lodowiec sezon tu trwa naprawdę długo, gdyż ok 6 miesięcy. Jeśli nie jeździsz na nartach na Zugspitzplatt przygotowane są trasy dla saneczkarzy oraz wioska igloo Iglu Dorf, gdzie również macie możliwość spędzenia nocy 😊 Jeśli nocujecie w GaPa a nie chcecie używać samochodu aby dojechać na Zugspitze warto skorzystać z kolejki zębatej Beayerische Zugspitzebahn w centrum i dojechać nią tunelem na wysokość 2600 m, gdzie znajdziesz wyciągi i trasy narciarskie.

Jeśli chodzi o GaPa Classic warto odwiedzić platformę widokową AlpspiX na Osterfelderkopf.

Link do Top Snow Card

Co zobaczyć:

centrum GaPa oraz Lüftlmalerei, czyli malowidła pokrywające elewację domów. Sporo z nich znajdziecie na głównym deptaku Am Kurpark, ciągnącym się wzdłuż parku.

Große Olympiaschanze – skocznia na której od 1953 corocznie 1 stycznia, odbywa się jeden z konkursów Turnieju Czterech Skoczni. Wybudowana w miejscu starej wysadzonej 14 kwietnia 2007 za pomocą ładunków wybuchowych umieszczonych w 28 miejscach skoczni. Warto zaznaczyć, że na starym obiekcie rekordzistą był Adam Małysz (129.5m). Nową skocznię można zwiedzać z przewodnikiem.

default

Partnachklamm – wąwóz położony u bram niemieckich Alp.

Jezioro Eibsee – jedno z najpiękniejszych niemieckich jezior, które w całości jest prywatne ! należy do właścicieli hotelu Eibsee…Jezioro dostępne jest dla zwiedzających bez opłat. Podczas naszego pobytu było całe zamarznięte, nie mniej jednak odwiedzając je latem będziecie mieli możliwość podziwiać jego szmaragdowy, piękny kolor.

Zamek Neuschwanstein – czyli zamek szalonego króla – Ludwika II Wittelsbacha. Jest to najczęściej fotografowana budowla w Niemczech. Kres Króla Ludwika nastąpił 9 czerwca 1886 roku, kiedy to bawarskie władze korzystając ze spisku i powołując się na jego niepoczytalność pozbawiły go tronu. 4 dni później obalonego władcę znaleziono martwego nad jeziorem Starnberg.

Zgodnie z założeniami Ludwika pałac nie miał być nigdy odwiedzany przez osoby postronne, nie mniej jednak siedem tygodni po jego śmierci imponująca budowla została udostępniona odwiedzającym.

Jako dziecko dostałam album zawierający fotografie cudów świata, był tam właśnie zamek Neuschwanstein. Bardzo chciałam go odwiedzić, udało się to w końcu w 2023 roku 😀

W samym zamku nie można robić zdjęć, ale nie wiem czy koniecznie należy do niego wchodzić, gdyż budowla imponująca jest przede wszystkim z zewnątrz. Wokół zamku wyznaczono śnieżki z punktami widokowymi, gdzie możemy podziwiać to architektoniczne cudo.

Mówi się, że Neuschwanstien było inspiracją i pierwowzorem dla zamku Disneya.

Highline179 – most wiszący o długości 400 metrów, zawieszony nad ziemią 114 m. Stanowi on połączenie pomiędzy ruinami zamku Ehrenberg oraz Fortem Claudia. Wstęp na most jest płatny, dodatkowy bilet należy zakupić na kolejkę, albo po prostu wejść piechotą 😊 jednocześnie na moście może przebywać 500 osób ! nie mniej jednak w czasie naszych odwiedzin nie było na nim tłumów, natomiast sam most jest dość stabilny. Ciekawa atrakcja, naprawdę polecam w drodze do Neuschwanstien.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s