Küstendorf i zakręcona ósemka

Jeśli zapytam gdzie znajduje się Küstendorf to co odpowiecie ? Z pewnością, że gdzieś w Niemczech czy Austrii. Nic bardziej mylnego Küstendorf zwany inaczej też Drvengrad to wymyślone przez Emira Kustorice miasteczko na terenie Serbii (10 km od granicy z Bośnią).

Wieś czy też miasteczko zostało wybudowane w 2000 roku na potrzeby filmu ‚Życie jest cudem’. Wioska składa się z 50 drewnianych chatek.  Gdy ekranizacja była gotowa miasteczko pozostało w niezmienionej formie, a sam Kustorica postanowił w niej zamieszkać 🙂 Miejscu nadano nazwę Küstendorf. Nazwa łączy w sobie Kustoricę oraz ‘dorf’ w jez. niemieckim wieś. Drvengrad to sebski odpowiednik Küstendorfu.

Drvengrad wygląda jak skansen, na terenie miasteczka zajdziecie restauracje, galerię sztuki, hotel, spa…no i możecie spotkać gospodarza tego miejsca – samego Emira Kustorice 🙂

Od 2008 roku pod patronatem serbskiego Ministra Kultury odbywa się w Drvengradzie Festiwal Filmu i Muzyki.

IMG_0203.JPG

IMG_0204.JPG

IMG_0206.JPG

IMG_0207.JPG

IMG_0210.JPG

IMG_0205.JPG

Niedaleko Drvengradu znajduje się Wiszegrad (już na terenie BiH). Wiszegrad znany jest dzięki  powieści Most na Drinie, za którą Ivo Andrić otrzymał nagrodę Nobla.

Więcej o BiH w poniższym wpisie:

Link

Będąc w Drvengradzie nie sposób przejechać się Šarganską Osmicą (Szargańska Ósemka).

Co to jest Szargańska Ósemka?

To linia kolejki wąskotorowej, która powstała w 1925 roku i przez niespełna 50 lat była częścią linii łączącej Belgrad z Sarajewem i Dubrownikiem. Z kolejki tej podziwiać można było piękne, górskie widoki. Odnowiony odcinek (dzięki Emirowi Kustoricy) kolejki z Mokrej Gory do miejscowości Sargan Vitasi liczy 15,5 kilometra (w linii prostej 3,5 km) i jest pełen serpentyn. Od serpentyn właśnie wzięła się nazwa kolejki, w niektórych momentach kształt przypomina ósemkę. Trasa liczy sobie 22 tunele (najdłuższy nazwany na cześć króla Aleksandra I jest długi na 1667 metrów) i 5 mostów. W najbardziej stromym miejscu kolejka wspina się pod kątem 18‰. Rozstaw torów wynosi 760 mm w Mokrej Gorze są jeszcze 600 mm, co czyni kolejkę wyjątkową. Na swojej trasie ósemka zatrzymuje się na dwóch stacjach: Šargan – Vitasi, Jatare i na kilku tarasach widokowych.

IMG_0201.JPG

IMG_0202.JPG

Kto widział film „Zycie jest cudem” na pewno pamięta stację na której mieszkał kolejarz Luka.

W sezonie odjazd kolejki jest o 10.30, 13.30 i 16.20.

IMG_0192.JPG

IMG_0194.JPG

IMG_0197.JPG

IMG_0198.JPG

Sadzą, że wycieczka w te dwa miejsca będzie idealna dla fanów twórczości Kustoricy oraz wąskotorówek 🙂

Do poczytania !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s