Hallstatt

Od kilku lat Halstatt znajduje się na mojej bucket list. Nigdy jednak nie było okazji żeby tam dotrzeć, aż do marca tego roku, kiedy to zdecydowaliśmy się na wyjazd narciarski w okolice Salzburga. Hallstatt to tak naprawdę mała wioska nad Hallstätter See. Miasteczko otoczone jest ze wszystkich stron górami, a zdjęcia robią się wręcz same 🙂 Dzień naszych odwiedzin był niezwykle słoneczny, dzięki temu tafla jeziora była wręcz szmaragdowa, bardzo przypominało mi to Kanadę…

IMG_3602.jpg

IMG_3598.JPG

Gdzie się zatrzymać ?

Noclegi w Hallstatt warto rezerwować z wyprzedzeniem, a i wtedy nie jest tanio. Polecam zatrzymać się w jednej w okolicznych miejscowości. My wybraliśmy Gosau, z uwagi, że był to nasz wyjazd narciarki i zależało nam na bliskim sąsiedztwie wyciągów. Nie mniej jednak Gosau oddalone jest zaledwie 14 km od Hallstatt i myślę, że jest idealną bazą wypadową.

Więcej o naszym wyjeździe do Gosau przeczytacie tutaj.

IMG_3535

Transport

Hallstatt jest wolne od ruchu samochodowego, oczywiście są pewne wyjątki, ale Wy jako turyści do Hallstatt nie wjedziecie. Zbliżając się do miasteczka zobaczycie po drodze listę parkingów. Jest ich 3 (2 dla aut osobowych oraz trzeci dla autobusów i karawanów) i są oddalone kilka minut spacerkiem od głównej ulicy miasta. Cena za godzinę parkowania nie należy do najniższych, gdyż za jedną zapłaciliśmy 3,5 EUR !

Zwiedzanie

Symbolem Hallstatt jest kościół ewangelicki, który wyglądem przypomina inne w austriackich wioskach. Przez miasto przebiega główna ulica, wolna od ruchu samochodowego. Miasto zamieszkuje ok 800 osób. Zaraz przy wejściu znajdziecie informacje turystyczną, warto się tam zatrzymać po mapkę miasteczka. Już na samym początku nie powinien Was zdziwić tłum turystów z Chin 🙂 Chińczycy upodobali sobie Hallstatt, aż do tego stopnia, że zbudowali jego wierną replikę w Chinach w miejscowości Huizhou, co kosztowało ich 940 mln dolarów. Muszę Wam powiedzieć, że podobno latem w mieście jest tylu turystów z Azji oraz Europy, że aż ciężko poruszać się główną ulicą…

DJI_0096

DJI_0094

Jeśli lubicie punkty widokowe to warto wejść lub wjechać na World Heritage Skywalk. Jeśli zdecydujecie się na spacer to ścieżka prowadzi z wioski schodami w stronę góry Salzberg, następnie zaczyna się szlak. Podejście powinno zająć mniej więcej 45 min. Jeśli nie lubicie lub nie możecie pozwolić sobie na taki spacer to za 16 EUR możecie wjechać na górę kolejką (zjazd w cenie :)) Skywalk znajduje się 360 metrów nad Hallstatt. Poniżej zdjęcia z perspektywy Skywalk 🙂

DJI_0084.JPG

DJI_0088.JPG

DJI_0095

Dalej znajduje się pierwsza na świecie kopalnia soli. Co naprawdę zaskakujące to to, że wiek kopalni datowany jest na 7000 lat ! Bogate złoża soli dały początek osadzie. Mieszkańcy miasteczka byli na tyle ubodzy, że zarówno mężczyźni jak i kobiety pracowali przy znoszeniu ze zboczy ciężkich brył solnych.

 Uliczką, którą niegdyś znoszone były bryły solne można dojść do cmentarza z niewielką kaplicą. W kaplicy znajdują się czaszki i piszczele mieszkańców Hallstatt. Każda z czaszek ozdobiona jest malowidłem oraz imieniem, nazwiskiem oraz datą zmarłego. W kaplicy znajduje się 1200 czaszek. Skąd się te czaszki wzięły ? Z uwagi na brak miejsca na cmentarzu co kilkanaście lat kości zmarłego były wydobywane aby zwolnić miejsce kolejnym osobom. Z podobnym zwyczajem spotkałam się niegdyś w Grecji. W Hallstatt zaprzestano obecnie tego procesu i zwłoki są po prostu kremowane.

Wypożyczalnia łódek, rowerów wodnych – warto przepłynąć się po jeziorze i zobaczyć Hallsttat z innej perspektywy 🙂

IMG_3597.JPG

IMG_20190312_155311

Dachstein – 5 Fingers – jest to spektakularna platforma widokowa, który znajduje się na górze Dachstein na wysokości 2108 m n.p.m. Można się tam dostać gondolą z Obertraun. Platforma ma kształt dłoni, każdy z pięciu ‚palców’ jest inny. Jeden służy do pięknych portretowych zdjęć, drugi ma szklaną podłogę. Platforma widokowa znajduje się 15 minut drogi spacerem od stacji kolejki linowej Dachstein Krippenstein.

Po dotarciu na szczyt macie możliwość udania się na spacer w rakietach śnieżnych 🙂

Poniżej kilka migawek z Hallstatt:

IMG_3599.jpg

IMG_3601.JPG

IMG_3603.jpg

IMG_3600.JPG

IMG_3606.JPG

IMG_20190312_155024.jpg

Jeden komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s