Dolnośląskie Centrum Sportu Jakuszyce

W listopadzie tego roku miałam okazję gościć w świeżo otwartym hotelu w kompleksie Dolnośląskiego Centrum Sportu w Jakuszycach. Z Jakuszycami związana jestem tak naprawdę od dziecka, kiedy to stawiałam swoje pierwsze kroki na nartach biegowych, a sentyment do tego miejsca trwa do dziś. Jakuszyce przez lata ewoluowały stając się stolicą nart biegowych w Polsce. Profesjonalnie przygotowane trasy, czy też rok rocznie odbywający się Bieg Piastów – zawody o światowej sławie. Przez lata to piękne miejsce nie grzeszyło infrastrukturą: sanitarną, hotelową czy gastronomiczną. Rozwiązania proponowane w przeszłości były tymczasowe, zdecydowanie brakowało czegoś profesjonalnego, miejsca na skalę światową.

Położenie

Obiekt zlokalizowany jest w samym sercu Jakuszyc, dokładnie w tym miejscu lata temu stały prowizoryczne kontenery z sanitariatami, przebieralniami czy biurami Stowarzyszenia Bieg Piastów. Okolica jest dobrze skomunikowana dzięki reaktywowanemu w 2010 roku połączeniu kolejowemu, dzięki któremu dojedzcie na miejsce pociągiem, aby w szczycie sezonu oszczędzić na parkingu czy też czasu na szukanie miejsca do zaparkowania.

Z czego składa się Dolnośląskie Centrum Sportu ?

W skład całego kompleksu wchodzi:

– hotel z 38 pokojami o standardzie 4*

– hostel, który jest dedykowany głównie dla grup sportowych

– basen – dostępny również dla gości z zewnątrz

– przebieralnia dedykowana dla biegaczy, którzy przybyli na miejsce publicznym środkiem transportu

– bistro oraz restauracja z ładnym widokiem na okolice

– poczekalnia dworcowa z bezpłatną toaletą w hallu

– centrum kongresowe z 5 salami konferencyjnymi

– centrum treningowe a w nim: boisko ze sztuczną nawierzchnią oraz bieżnią, strzelnica biathlonowa, asfaltowe trasy rolkowe, siłownia (w przygotowaniu), hala sportowa wraz ze ścianką wspinaczkową

Pokoje hotelowe w DCS

Baza hotelowa na której będę się tutaj koncentrować składa się z 38 pokoi (w obiekcie dostępne są również pokoje hostelowe). Pokój ma powierzchnię 24 m2 i wyposażony jest w 3 pojedyncze łóżka. Dodatkowo dostępny jest też jeden apartament typu studio dedykowany 4 osobom.

W każdym pokoju znajduje się szlafrok, lodówka czajnik oraz łazienka z kabiną prysznicową. Na ścianie w zależności od pokoju zobaczyć można foto tapetę prosto z Jakuszyc 😊 Sporo drewna plus żółto-zielone barwy, brak balkonu, ale za to ładne duże okno z widokiem na okolicę.

Planowane są również pokoje z komorą hipoksyjną.

Strefa SPA

Na strefę SPA składa się basen o długości 14+4 metry, w tym basen z hydromasażem. Nie zabrakło również saun oraz strefy przeznaczonej relaksowi i wyciszeniu. W przyszłości przewidziany jest również gabinet zabiegowy z ofertą masaży. Basen dostępny jest również dla gości z zewnątrz jako wejście jednorazowe lub w karnecie.

Szatnie dla biegaczy

W obiekcie dostępne są dwa rodzaje szatni w tzw. narciarni lub też w szatniach indywidualnych. Narciarnia składa się z 94 szafek, które są na tyle pojemne aby pomieścić rzeczy dla dwóch osób. W oddzielnym korytarzu znaleźć można szatnie indywidualne (290 szafek) rozmieszczone w mniejszych pomieszczeniach po kilkanaście sztuk. Jest to trochę droższa opcja, ale nieco bardziej kameralna. Taka szatnia może być też wynajmowana w całości przez grupy. Na korytarzu znajdują się dwa węzły sanitarne z prysznicami i toaletami. Zgodnie z tym co dowiedziałam się od obsługi toalety czy też prysznice są ujęte w cenie wynajmu szafki, niezależnie czy w narciarni czy szatniach indywidualnych. Nadal nie jest dla mnie jasna sprawa przechowywania nart przez gości hotelowych, to wymaga sprecyzowania przez DCS.  

Cennik szafek

Gastronomia

W obiekcie działają dwa lokale gastronomiczne. Na piętrze pierwszym znajduje się bistro w którym zjecie domowe obiady, można wybierać z kilku opcji z bufetu. Na piętrze 3 znajduje się restauracja a’la carte z pięknym widokiem na polanę. O poranku służy za restaurację śniadaniową dla gości hotelu. Myślę, że jest w czym wybierać z menu, pozycje które spróbowałam byłby naprawdę bardzo smaczne i ładnie podane, na uwagę zasługuję przepyszny jabłecznik na ciepło. Podczas ładnej pogody w sezonie letnim jest możliwość wyjścia na taras.

Zaplecze sportowe

W skład obiektu wchodzi centrum treningowe a w nim: boisko ze sztuczną nawierzchnią oraz bieżnią, strzelnica biathlonowa, asfaltowe trasy rolkowe, hala sportowa wewnętrzna wraz ze ścianką wspinaczkową.

Pamiątki

Jeśli chcecie wyjechać z DCS Jakuszyce z czymś co przypomni Wam o tej wizycie, macie możliwość zakupu bluz z firmowym logo.

Dodatkowo przewiduje się powstanie muzeum czy siłowni. W miarę upływu czasu i zmian w DCS będę aktualizować wpis.

Parking

W obiekcie znajduję się podziemny parking, cennik jak poniżej:

1 kwietnia – 30 listopada

Do 20 minut – 0 zł

Za 1 godzinę – 7 zł

Cały dzień (7.00-23.00) – 50 złotych

Gość hotelowy – 50 złotych

1 grudnia – 31 marca

Pn-pt

Do 5 godzin – 35 zł

Cały dzień (7.00-23.00) – 70 zł

Gość hotelowy- 50 złotych

Sobota, niedziela, święta

Do 5 godzin – 45 złotych

Cały dzień (7.00-23.00) – 90 złotych

Gość hotelowy – 50 złotych

Plusy

 • Ładnie wykończone pokoje w ciepłych barwach
 • Bardzo smaczne jedzenie w restauracji na 3 piętrze
 • Dostęp do basenu (antypoślizgowe płytki, z czym niestety w ostatnim czasie rzadko spotykam się na basenach)
 • Wyjście bezpośrednio na trasy biegowe
 • Bliskość do pociągu lub przystanku autobusowego
 • Parking z ładowarką dla samochodów elektrycznych
 • Dostęp do hali sportowej dla gości hotelu

Minusy

 • Basen jak na hotel bardzo ok, ale w centrum sportowym spodziewałabym się 25 m
 • Głębokość basenu 140 cm przy słupkach do skoków do wody
 • Na chwile obecną nie do końca jasny wjazd do garażu, otwierany manualnie przez ochronę obiektu (niedokończona kwestia przejazdu przez tory)
 • Dodatkowe zabezpieczenie aby wyjść z pokoju – należy nacisnąć przycisk przy drzwiach. Nie do końca zrozumiałe utrudnienie
 • Za mała moim zdaniem liczba miejsc hotelowych, ośrodek będzie się cieszył zainteresowaniem, a na sezon obecnie już jest ciężko z miejscami

Ogólna ocena

Biorąc pod uwagę, że jest to obiekt publiczny zrealizowany z takich samym środków wymagania i oczekiwania są naprawdę spore. Ja w powstałym wpisie starałam się ocenić głównie hotel znajdujący się w ośrodku, który moim zdaniem będzie cieszył się zainteresowaniem. Bezsprzecznym atutem jest sama lokalizacja, możliwość korzystania z centrum sportowego, smaczne jedzenie. Tego wszystkiego nie byłoby gdyby nie obsługa, która wkłada serce w swoją pracę. Obiekt działa stosunkowo od niedawna, dodatkowo nie na 100%, nie mniej jednak pomimo pewnych niedociągnięć sądzę, że podejście do klienta w tym miejscu wygrywa. Nie ma znaczenia czy coś nie działa, albo czy czegoś nie ma, na końcu liczy się jak zostaniemy potraktowani jako klienci, a tutaj obiektowi nie ma czego zarzucić 😊 Polecam wszystkim, jako alternatywę miejsc w Szklarskiej Porębie.

Dziękuję Panu Grzegorzowi Ostrowskiemu za udostępnienie zdjęć ze zgrupowania Polska Miss.

Polecam również mój wpis odnośnie Jakuszyc -> Link

Jeden komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s