Jakuszyce – polska stolica nart biegowych

Środek zimy i mnóstwo śniegu (oczywiście w górach :), we Wrocławiu jest raczej z nim słabo) zmobilizowało mnie do napisania kilku zdań o najlepszym miejscu na biegówki w całej Polsce. Jakuszyce to około 100 kilometrów tras sportowo – turystycznych. Nad ich utrzymaniem pracuje spora ekipa ludzi, co sprawia, że w zimie możemy cieszyć się wieloma kilometrami starannie przygotowanych tras. W Jakuszycach dwukrotnie został rozegrany Puchar Świata !

Gdzie znajdują się Jakuszyce ?

Na Dolnym Śląsku, 2 godziny drogi z Wrocławia, 30 minut z Jeleniej Góry, a ok 15 ze Szklarskiej Poręby. Z Jakuszyce już niedaleko do naszych południowych sąsiadów czyli Republiki Czeskiej. Pierwsze miasto po przekroczeniu granicy to Harrachov, które poleca się na piwko po biegówkach czy np. svíčková na smetaně – czyli ostatnio moje ulubione czeskie danie (mniam :))

Kiedy jechać ?

Na pewno zimą, oczywiście wtedy kiedy jest śnieg. Ze śniegiem bywa różnie…czasem mamy przyjemność zacząć sezon w listopadzie, a czasem przesuwa się on na grudzień, nie mniej jednak nie pamiętam roku aby w ogóle go nie było. Śnieg utrzymuje się nawet do kwietnia, z uwagi na to jest sporo czasu aby pobiegać. W lecie polecam wybrać się na trasy z rowerem, lub po prostu na dłuższy spacer, aby pooddychać świeżym powietrzem w otoczeniu przepięknej, leśnej przyrody.

DJI_0083

DJI_0088

Ile to kosztuje  ?

To niebywałe, ale nic nie kosztuje ! Naprawdę ! Pomyślcie sobie o zjazdówkach i o tym ile trzeba wydać na karnet w porządnym ośrodku narciarskim ? W Jakuszycach nie trzeba płacić za wstęp na uprzednio przygotowane trasy biegowe. Jedynym kosztem może być parking. W tym roku jego cena niezależnie od długości postoju wynosiła 15 zł. Nie mniej jednak są też inne nieco tańsze prywatne parkingi, gdzie cena oscyluje w granicach 10 zł. Jeśli wybierzecie sobie za punkt startowy Chatkę Robaczka czy Osiedle Huty to parking nie kosztuje nic – cały koszt to dojazd i/lub wypożyczenie sprzętu.

Bieg Piastów

Coroczną flagową imprezą, która odbywa się w Jakuszycach jest Bieg Piastów. Pierwszy Bieg Piastów odbył się w 1976 r, a wzięło w nim udział 518 osób. W 1979 roku po raz pierwszy rozegrano bieg na flagową dzisiaj odległość – czyli 50 km. Po ponad 40 latach rozgrywania Biegu Piastów możemy dostrzec na listach startowych nazwiska entuzjastów biegania z ponad 30 krajów. Dziś w sektorach startowych doliczyć możemy się ok 5 tys. zawodników, co przekłada się na 10-krotny wzrost. Zawody zazwyczaj odbywają się na początku marca, a kategorii w których możemy startować jest wiele, a znajdziecie je pod poniższym linkiem (zachęcam do zapisów na ten rok :))

Bieg Piastów

Poniżej zdjęcie z 2016 roku, po biegu na 16 km.

MOS_1622

Pozostałe biegi

Jeśli spodoba Wam się bieganie, a sam Bieg Piastów to za mało i macie ochotę sprawdzić się jeszcze w innych zawodach to muszę powiedzieć, że na Polanie Jakuszyckiej ich nie brakuje. Polana jest areną wielu różnych biegów, które inauguruje w grudniu bieg sylwestrowy (super alternatywa dla osób, które nie mają planów na powitanie Nowego Roku). Następnie kobiet i mężczyzn czy na rzecz WOŚP. Biegi zostały w tym sezonie nieco zredukowane, aby polana była dostępna w weekendy dla każdego, a zawody powodowały jej czasowe wyłączenie.

Poniżej link do pozostałych biegów organizowanych na Polanie Jakuszyckiej:

Pozostałe biegi

kilka fotek z biegu tylko dla kobiet (obecnie ten typ zawodów został zwieszony), bardzo szkoda 😦

IMG_8424.JPG

IMG_4188

Bieg-tylko-dla-kobiet-Fischer-My-Style-2016_208.jpg

IMG_8422 (1).JPG

Trasy

W Jakuszycach mamy kilkanaście różnych tras, w tym cztery z homologacją FIS. Poniżej znajdziecie linka do mapki wszystkich tras:

mapka

Warto pamiętać, że nawet bez mapki trasy są doskonale oznakowane, ale dla osób jeszcze nie do końca obeznanych mapka może okazać się niezwykle użyteczna.

Zdjęcie pochodzi z okolicy ‚Dolnego Duktu’

6b2dfc90-98b6-4e89-ba56-c911a44bc785

w tle tzw. ‚Samolot’

IMG_0551.jpg

Trasa prowadząca ze Szklarskiej Poręby od Chatki Robaczka i Rumcajsa:

IMG_0862

IMG_0908

IMG_0872

Trasa od Strony Osiedla Huty:

IMG_1247

IMG_1256

IMG_1258

Mam nadzieję, że tym tekstem zachęciłam Was nieco do odwiedzenia zimowej stolicy biegów narciarskich. Ostatnio na trasie spotkałam pewnego starszego pana, który stwierdził, że zaczął biegać o 60 lat za późno, całe życie spędził na zjazdówkach nie wiedząc, że dzięki biegówkom można czerpać jeszcze większą satysfakcję z nart 🙂 żeby nie żałować polecam wybrać się do Jakuszyc już w najbliższy weekend !

C7BAD753-E8C5-46F3-9EF7-197EBEA3F1BD

 

 

6 komentarzy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s