Cudowna Alberta

W poniższym wpisie chciałabym przybliżyć trzy bardzo ciekawe miejsca, które możecie odwiedzić podczas pobytu w Calgary. Każda z tych wycieczek to mniej więcej jeden dzień wraz z dojazdem. Co robić w samym Calgary zostało już opisane w poprzednim wpisie (link) podobnie jak topowe Parki Narodowe Banff i Jasper (link).

Drumheller – czyli tropem dinozaurów

To przedziwne miejsce w którym będziemy mieli szansę zobaczyć pustynne wzgórza czy formy skalne utworzone ponad 75 mln lat temu, jeszcze za czasów dinozaurów. Erozja odkryła w tym miejscu wielki cmentarz tych zwierząt z okresu kredy. Naukowcy uważają Drumheller za najważniejsze miejsce na całym świecie pod względem ilości szczątków dinozaurów.

DSCF1856

Jeśli ktoś z Was jest zainteresowany głębszą historią tego miejsca polecam Royal Tyreell Museum of Palaeontology, a dla tych spragnionych pięknych widoków North Dinosaur Trail. Trasa ta prowadzi do dwóch punktów widokowych, pierwszy z nich to:

  • Horse Thief Canyon – legenda głosi, że konie ówczesnych osadników zaginęły w tym oto kanionie:

DSCF1867.jpg

DSCF1870.JPG

  • Horseshoe Canyon

DSCF1914.JPG

Oprócz powyżej opisanych dwóch punktów widokowych załapiecie się na darmową przeprawę promową przez rzekę Red Deer 🙂

DSCF1879.JPG

Następnie polecam skierować się do miasteczka Rosedale, gdzie natkniecie się na wiszący most oraz ciekawe formacje skalne.

Most liczy sobie 117 metrów i został zbudowany dla pracowników lokalnej kopalni węgla w 1931 roku. Ze względów bezpieczeństwa na moście nie powinno znajdować się więcej niż 20 osób jednocześnie, dlatego weźcie to pod uwagę wchodząc na niego.

DSCF1891.JPG

Kolejna atrakcją są formacje skalne, które przypominają grzyby…

DSCF1904.JPG

DSCF1908.JPG

Waterton Lakes National Park

Ten Park Narodowy leży w południowo – zachodniej części Alberty. Zaraz po Banff i Jasper powinien znaleźć się na liście wartych uwagi parków w tej prowincji. Park Waterton zajmuje powierzchnię 526 km2. Wszystkie słynne jeziora parku powstały w epoce lodowcowej. Droga do parku wiedzie przez Waterton Townsite, jedynego miejsca z restauracjami czy noclegami. Popularną rozrywka jest rejs Inter-Nation Shoreline Cruise, którym dopłyniemy do Glacier Park w Stanie Montana na terenie USA. Niemniej jednak przy złej pogodzie organizacja rejsu nie jest możliwa – tak było podczas moich odwiedzin, prawdopodobnie spowodowane to było końcówką sezonu.

DSCF1514

DSCF1522.JPG

Nad jeziorami znosi się zabytkowy drewniany budynek – jest to Prince of Wales Hotel. Został wybudowany między 1926 a 1927 rokiem. Nazwano go na cześć późniejszego króla Anglii Edwarda VIII aby przekonać go do zatrzymania się w hotelu podczas jego wizyty w 1927 roku, ale niestety Edward wybrał inny hotel w najbliższym otoczeniu.

DSCF1503.JPG

DSCF1524.JPG

Jedną z wizytówek tego miejsca jest Red Rock Canyon, który nie tylko w nazwie ma czerwony kolor.

DSCF1482.JPG

DSCF1473.JPG

DSCF1475.JPG

Jeśli macie więcej czasu warto wybrać się na trekking, ale mieć zawsze oczy otwarte z powodu:

DSCF1560.JPG

Choć czasem może zdarzyć się i taki widok:

DSCF1569.JPG

Edmonton

Jest to stolica Alberty, oddalona ok. 300 km od Calgary. Początkowo założona jako punkt handlu futrami, ale swój największy rozkwit zawdzięcza ropie naftowej. W 1947 roku niedaleko Edmonton odkryto złoża ropy, co spowodowało, że miasto stało się stolicą prowincji jak i całego przemysłu naftowego. Dziś miasto pełne jest nowoczesnych budynków, ale jego krótka historia skutkuje tym, że za swój największy pomnik uważa centrum handlowe….:) West Edmonton Mall uważane jest za największe centrum handlowe w Ameryce Północnej praz piąte co do wielkości na świecie. Centrum zajmuje powierzchnię około 500 tys. m² a jego budowa kosztowała 1,2 miliarda dolarów kanadyjskich. W centrum znajduje się ponad 800 sklepów i punktów usługowych oraz parking na 20 tys. samochodów. Będąc w środku nie miałam wrażenia, że jest nadmiernie wielkie, ot zwykłe centrum handlowe z większą ilością niż normalnie rozrywek, trochę trącone biegiem czasu.

Link do WEM

Znajdziemy w nim aqua park:

DSCF1797.JPG

Lodowisko NHL o przepisowych wymiarach:

DSCF1809.JPG

Piracki statek:

DSCF1778.JPG

czy show z udziałem lwa morskiego, którego nie popieram:

DSCF1793.JPG

Dodatkowo jest też kolejka górska czy platforma do skoków na bangee.

Poniżej znajdziecie kilka migawek z centrum Edmonton:

DSCF1827.JPG

DSCF1833.JPG

DSCF1837.JPG

DSCF1840.JPG

 

Kolejny wpis będzie już poświęcony Kolumbii Brytyjskiej, a dokładniej Vancouver oraz Wyspie Victoria. Zapraszam !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s