Kanadyjski dziki zachód – Calgary

Calgary to zaraz po Edmonton najważniejsze miasto w Albercie, jednej z bogatszych prowincji Kanady. Alberta ma chyba najwięcej do zaoferowania, jeśli chodzi o krajobrazy bądź możliwość uprawiania sportów na wolnym powietrzu. Ponad połowa populacji prowincji mieszka właśnie w Calgary albo Edmonton, pozostałe tereny są słabo zaludnione (niecałe 5,69 os./km²), co doskonale widać z okna samolotu gdy jesteśmy już w przestrzeni powietrznej Alberty.

Jak ja znalazłam się na tym przysłowiowym krańcu Świata ?

Calgary zaraz po Mediolanie stało się moim nowym miejscem pracy jak i zamieszkania. Z uwagi na czas, który tam spędziłam zajmuje szczególne miejsce w moim sercu jako podróżnika. Swoje kanadyjskie doświadczenia opiszę w serii postów o Albercie oraz bliskiej jak na kanadyjskie warunki sąsiadce – Kolumbii Brytyjskiej. W dzisiejszym wpisie skupiam się nad atrakcjami Calgary samymi w sobie, chciałabym zachęcić do podróży w tamte rejony, bowiem chyba najpopularniejszym i najtańszym celem z uwagi na oferty lotnicze jest w chwili obecnej Toronto…Dla amatorów przyrody, gór i jezior Alberta może być prawdziwą podróżą życia, a Calgary pierwszym przystankiem na szlaku.

Kiedy jechać ?

Z uwagi na dość niskie temperatury zimą, a nawet śnieg w maju, to chyba najkorzystniejsze pozostają miesiące od czerwca do września. Możemy wtedy liczyć na fajną do zwiedzania pogodę, a w miesiącach typowo wakacyjnych na kilka dni upałów 🙂 Nie polecam kupować tanich biletów na grudzień, styczeń czy luty 😉 chyba że, nie straszne Wam śniegi i śnieżyce, macie na wyposażeniu buty typu Sorel i kurtę Canada Goose 😀

Jak dolecieć ?

Chyba najlepszym sposobem jest bezpośredni lot z Frankfurtu do Calgary (obsługiwany przez linię Air Canada). Ja najczęściej wybierałam lot z przesiadka w Vancouver, z uwagi na niską jakość serwisu Air Canada, wolałam jedną przesiadkę więcej, ale przynajmniej najdłuższy odcinek lotu mogłam odbyć Lufthansą. Jeśli uda Wam się wyhaczyć dobrą promocję biletu do Toronto to już tylko 4 godziny lotu dzielić Was będą od Calgary. Niestety w Kanadzie brak jest jako takich tanich linii lotniczych (ewentualnie Air Canada Rouge), także sam lot Toronto-Calgary-Toronto może być w cenie tego Warszawa-Toronto-Warszawa 🙂 W każdym razie dobrze jest szukać ciekawych ofert, bowiem od czasu do czasu pojawiają się takie w rejon Gór Skalistych.

Gdzie się zatrzymać ?

Na pewno w którymś z licznych hoteli. W Calgary mamy wszystkie większe sieci hotelowe. Z uwagi na lokalizacje firmy, ja poznałam głównie te wokół lotniska. Ogólnie nie ważne czy będziemy bardziej w centrum czy poza, ponieważ zawsze potrzebować będziemy auta, komunikacja miejska nie jest dobrze rozwinięta. Nie jestem też pewna czy hotel w samym Downtown nie okaże się wielkim rozczarowaniem, ponieważ Downtwon po godzinie 18:00 prawie całkiem pustoszeje. Ludzie po pracy wracają do swoich domów na peryferiach miasta. Jeśli planujemy coś niecoś pogotować to może warto rozważyć koncepty gdzie oprócz pokoju będziemy mieć również kuchnię ? Moje propozycje to:

 • Marriott Residence Inn Calgary Airport (aneks kuchenny w pokoju, śniadanie w cenie oraz od czasu do czasu tematyczna kolacja integracyjna, dodatkowo siłownia i basen)
 • Hilton homewood suites (aneks kuchenny w pokoju, śniadanie oraz codzienna obiadokolacja w pakiecie, siłownia oraz basen)
 • Radisson Hotel & Conference Centre Calgary Airport (piękny, bardzo stylowy hotel z mini aquaparkiem)

Jak się poruszać ?

Jak wspomniałam powyżej system komunikacji miejskiej nie jest za bardzo rozwinięty, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu. Zakładam, że większość osób przybywających do Calgary będzie chciała zobaczyć więcej niż samo miasto, lecz całą prowincję 🙂 dlatego jednak posiadanie auta jest nieuniknionym wydatkiem, pocieszeniem może być tanie paliwo 🙂 Auto możecie wypożyczyć w jednej z licznych wypożyczalni na lotnisku, ale tam musicie liczyć się z dodatkową lotniskową opłatą, albo już w centrum miasta. Do większości hoteli jedzie lotniskowy shuttle bus, także transport do hotelu macie z głowy, pozostaje ewentualnie taksówka do wypożyczalni, ale to musicie sobie policzyć indywidualnie, co dla kogo jest bardziej korzystne.

Co zwiedzić ?

 • Fort Calgary Historic Park – miasto Calgary powstało w 1875 roku nad zlewiskiem rzek Bow i Elbow. Calgary stało się stolicą hodowli bydła i przemysłu rolno-spożywczego. Przełomem było rozwinięcie się tu przemysłu rafineryjnego (koniec lat 60. XX w.), wtedy to powstały biurowce, hotele i centra handlowe. W lutym 1988 roku Calgary stało się stolicą XV Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Obecnie Calgary to miasto liczące sobie nieco ponad milion mieszkańców.

Fort Calgary Historic Park roztacza się wokół ruin pierwotnej fortecy Królewskiej Policji Konnej. Znajdziecie tam repliki baraków z 1888 roku. W Muzeum poznacie historię miasta od momentu powstania do końca XX wieku.

Cennik biletów Fort Calgary

 • Calgary Tower – wieża widokowa położona w samym sercu miasta, mierzy sobie 190 metrów. Z tarasu widokowego rozciągają się piękne widoki na miasto, w szczególności na wszystkie pobliskie biurowce 🙂 w części tarasu widokowego macie do dyspozycji szklaną podłogę, na której wychodzą dość ciekawe zdjęcia. Na kolejnym piętrze znajduje się panoramiczna restauracja, która obraca się wokół własnej osi. Co ciekawe wystarczy wybrać się do niej na niedzielny brunch (ewentualnie lunch lub kolacje), a wjazd na taras macie za darmo 🙂 wychodzi to nieznacznie drożej niż bilet na wieżę, a przy okazji możecie zjeść np. treściwe śniadanie i dokładnie przyjrzeć się miastu zza szyb restauracji, a następnie tarasu.

Na chwile obecną bilet normalny na taras widokowy kosztuje 18 CAD, a niedzielny brunch w granicach 20-24 CAD, sami zadecydujcie co lepsze 🙂

DSCF3324.JPG

Cennik biletów Calgary Tower

Restauracja Sky 360

Menu Restauracji

20140429_193720.jpg20140429_194024.jpg

calgary 30.jpg

20140429_195201.jpg

20140429_193355.jpg

DSCF3314.JPG

DSCF3306.JPG

 • Spacer po mieście – Downtown zostało wyposażone w siec korytarzy miejskich tzw. ‘+15’, jest to bardzo komfortowe rozwiązanie zimą, bowiem można zrobić zakupy, wybrać się do restauracji, a następnie wrócić do biura w komfortowych warunkach niezależnie od pogody. Korytarze znajdują się 4,5 metra nad ziemią, a wejścia do nich oznaczone są właśnie tabliczką ‘+15”. Skąd ta nazwa ? Podobno przejście pięciu przecznic zajmuje około 15 minut. Podczas spaceru po centrum natkniecie się na liczne pomniki, możecie zrobić zakupy w lepszych galeriach handlowych np. Hudson’s Bay albo wybrać się na 17 Avenue, która jako jedyna nienależnie od pory dnia jest wiecznie żywa. Znajdziecie tam masę ciekawych restauracji z międzynarodową kuchnią. Na pewno warto spróbować lokalnego specjału, a mianowicie frytki z cząstkami sera zatopione w gorącym brązowym sosie, tzw. La Poutine 🙂

DSCF1757.JPG

Lunch na 17 Avenue:

20140531_161532.jpg

System korytarzy ‚plus 15’

20140503_130425.jpg

Maj w Calgary:

city

20140503_135632.jpg

DSCF3364.JPG

DSCF1596.JPG

DSCF1934.JPG

DSCF1599.JPG

DSCF3338.JPG

DSCF3357.JPG

Urząd miasta:

DSCF1927.JPG

20140503_130540.jpg

DSCF1923.JPG

 • Stampede – jest to jedyne tego typu wydarzenie na skalę światową. Odbywa się raz w roku w lipcu i trwa przez kilka dni. Stampede to chyba największe na świecie rodeo, podczas którego możemy uczestniczyć w licznych koncertach i wydarzeniach rozrywkowych.

Nastepne Stampede odbywać się będzie od 6 – 15 lipca 2018. Jest to niebywała okazja na włożenie kapelusza i kozaczków rodem z dzikiego zachodu 🙂 trzeba powiedzieć, że Kanadyjczycy biorą sobie to do serca, bo większość osób odwiedzających Stampede ubrana jest bardzo profesjonalnie.

DSCF1670.JPG

DSCF1671.JPG

DSCF1743.JPG

DSCF1744.JPG

Stampede 1.jpg

stampede 2.jpg

stampede 3.jpg

stampede 4.jpg

stampede 5.jpg

Calgary Stampede

DSCF1949.JPG

Zdjęcia z oficjalnego otwarcia Stampede z 2014 roku:

DSCF1636.JPG

DSCF1645.JPG

 • Heritage Park – to muzeum na świeżym powietrzu. Możemy zobaczyć w jakich warunkach żyli mieszkańcy Alberty na przestrzeni lat 1860-1950. Mamy tam rekonstrukcję całej miejscowości, a nawet kolei, którą możemy się przejechać. Większość budynków jest autentyczna, przeniesiona z prawdziwych lokalizacji do parku. Podobno jest to jedna z chętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych, ale muszę przyznać, że jeśli nie macie dzieci i idziecie tam sami, to możecie się po prostu lekko znudzić…..:)

Cennik Heritage Park

20140531_114505.jpg

20140531_121136.jpg

 • Telus World of Science – jest to centrum naukowe w Calgary. Do dyspozycji odwiedzających, a w szczególności dzieci są interaktywne wystawy, planetarium, filmy.

Cennik Telus World

DSCF1584.JPG

 • Hokej – narodowy i ukochany sport Kanadyjczyków. Jako mieszkanka Calgary kibicować musiałam Calgary Flames 🙂 Raz nawet miałam okazję uczestniczyć w meczu, jest to na pewno ciekawe doświadczenie 🙂 co ciekawe wraz z kolegami spóźniliśmy się kilka minut na mecz, nasze miejsca były zlokalizowane dość daleko, dlatego też musieliśmy w pewnym momencie poczekać na przerwę między rozgrywkami. Pan, który pilnował porządku zaczął nas wypytywać skąd jesteśmy itd. Mówimy, że z Polski…chyba był strasznie zdziwiony tym faktem, że aż z Polski pofatygowaliśmy się na mecz Calgary Flames 😉 Kilka minut po tym jak usiedliśmy na swoich miejscach, dostaliśmy po szaliku kibica w nagrodę 😀

20141204_202100.jpg

20141204_215423.jpg

 • Golf – to zaraz po hokeju ulubiony sport mieszkańców Kanady, a na pewno okazja do spotkania ze znajomymi, wyjścia w weekend z rodziną na świeże powietrze i jakby nie było to jakaś aktywność ruchowa. Jako, że moje pierwsze mieszkanie zlokalizowane było zaraz przy polu golfowym, codziennie rano miałam na nie widok 🙂 często w weekend mogłam obserwować rozgrywki już od wczesnych godzin porannych. Na poniższym zdjęciu zobaczycie mój widok z okna, ten mały budynek to toaleta 🙂

20140427_115111.jpg

Wynajęcie kosza z piłkami oraz zestawu kijów jest relatywnie dość tanie, dzięki temu miałam okazję popróbować czy ten sport jest też dla mnie. Myślę, że nie było fatalnie, ale w golfie się nie zakochałam 🙂

20140521_191259.jpg

20140521_191547.jpg

 • Park Olimpijski – upamiętnia on XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w Calgary w 1988 roku. W parku miały miejsce zawody saneczkowe i bobslejowe oraz konkurs skoków narciarskich. Obecnie można tam oglądać wystawy prezentujące różne poolimpijskie pamiątki. Zimą możemy pojeździć na nartach czy snowboardzie. Fajną opcją jest możliwość zjazdu po olimpijskim torze bobslejowym 🙂

Strona Parku Olimpijskiego

Co przywieźć z Kanady ?

 • Wino lodowe – W Kanadzie produkuje się wina od około 200 lat, z Kanadą powinno się kojarzyć wino lodowe, z którego obok Niemiec Kanada słynie. Kraj liścia klonowego jest siódmym co do wielkości rynkiem winiarskim na świecie. Najwięcej wina, bo aż 90% pochodzi z prowincji Ontario z uwagi na łagodny klimat spowodowany obecnością jezior czy wodospadu Niagara. Wyprodukowanie Icewine nie jest sprawą prostą ani oczywistą. Grona przetrzymywane są na krzewach do grudnia bądź stycznia. Temperatura podczas zbiorów nie może być wyższa niż -8 stopni. Po zbiorach grona wyciskane są od razu na polu (gdzie powinny znajdować się odpowiednie maszyny). Z grona otrzymujemy dosłownie 2-3 kropelki, stąd też wyższa cena tego wina i mniejsza zawartość butelki. Wino deserowe, na zakończenie kolacji bądź obiadu, bardzo słodkie – 600 gram cukru na litr ! Miodowe aromaty krzyżujące się z dojrzałą morelą, bardzo gęste niczym syrop. Naprawdę warto zakupić jedną buteleczkę tego eliksiru, nie jest to sprawa tania, ale na pewno tańsza niż kupowanie w naszej ojczyźnie.

Dla zainteresowanych winami Kanady przypominam mój wcześniejszy wpis:

Wina Kanady

FullSizeRender (11).jpg

 • Canada Goose – to moja ulubiona pamiątka z kraju liścia klonowego 🙂 Jest to klasyczna, ponadczasowa parka, która zapewnia dobra termoregulację do -20 stopni, co nawet w Polsce czasem się przydaje. Ma już kilka sezonów i zazwyczaj służy mi jako kurtka codzienna. Najlepiej zakupu dokonać już w wakacje, wtedy też tworzą się listy rezerwacyjne w sklepach, ponieważ ilość kurtek jest ograniczona. Canada Goose do 2016 roku nie posiadała swojego firmowego sklepu, a jedynie sprzedawała swoje produkty przez pośredników. Obecnie osoby odwiedzające Toronto bądź Nowy Jork mogą udać się do własnego butiku marki.

Canada Goose

IMG_3820.JPG

Z ciekawych kurtek obok Canda Goose polecam:

Stylowa marka z Montrealu – Mackage

MooseKnuckles Canada

 • Breloki – łosie, misie, totemy, liście klonowe, czyli wszystko co kojarzy nam się z Kanadą 🙂

FullSizeRender.jpg

 • Produkty Hudson’s bay Company – Hudson’s Bay to korporacja handlowa powstała w 1670 roku, działa ona do dziś. Kompania jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw na świecie. Jej powstanie spowodowała chęć handlu futrami, po pewnym czasie rozrosła się do sporych rozmiarów. Posiada charakterystyczną linię produktów w żółto-granatowo-zielono-czerwono-białe paski, może wybierzecie coś ciekawego jako pamiątkę z Kanady ?

Hudson’s Bay

 • Elektronika Best Buy – jak już się pewnie utarło w USA czy Kanadzie możemy zakupić tańszy sprzęt elektroniczny. Mi udało się zakupić aparat Fujifilm, którym od tego czasu wykonuję moje zdjęcia, cena była znacznie niższa niż w Polsce. Polecam sklep Best Buy.
 • Syrop klonowy 😉 – to chyba jedna z tych rzeczy, które nam się z Kanadą od razu kojarzą. Nie wiem czy sam syrop jest jakąś super opcją do zakupu, ponieważ i u nas w kraju mamy jego spory wybór. Myślę, że ciekawsze mogą być produkty z syropu, takie jak lizaki czy ciasteczka w kształcę liścia klonowego.

20140429_205537.jpg

2 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s