Słowenia – bałkańska siostra

aktualizacja 05.2022

Często pomijana i traktowana jako droga tranzytowa do Chorwacji…a trzeba wiedzieć, że nie tylko warto się w Słowenii choć na jeden dzień zatrzymać, ale też sama w sobie może być celem spędzenia wakacji na jednej z adriatyckich plaż.

Tytuł mówi sam za siebie…uważam, że ze wszystkich krajów byłej Jugosławii Słowenia ma w sobie najmniej typowej bałkańskiej atmosfery. Jest ‘uporządkowana’ niczym jej zachodni sąsiedzi, co może być dla niektórych atutem, a dla innych wadą. Mam nadzieję, że poniższym wpisem zachęcę Was do zatrzymania się w tym kraju choćby na jedną noc (wracając, bądź jadąc do Chorwacji), a może do spędzenia tam części bądź całych wakacji ?

Ciekawostka

Słowenia to ojczyzna kilku bardzo znanych marek o światowym zasięgu, a które często przypisujemy do innego kraju. Wszyscy borykali się kiedyś z bólem gardła, także pewnie kojarzycie tabletki do ssania Septolete marki Krka. Każdy kto choć raz musiał posprzątań mieszkanie czy dom z pewnością miał pod ręką ściereczkę czy mopa z Viledy i wie, że to bardzo porządne i solidne pomoce domowe. A może ktoś posiada w kuchni jakiś sprzęt od słoweńskiej marki Gorenje ? Ja np. mam ich retro-lodówkę i bardzo sobie jak na razie chwalę. Uwaga narciarze, a firma Elan ? Tak, to też słoweński produkt 🙂

Co zobaczyć ?

  • Lubljana to największe miasto, a zarazem stolica Słowenii. Aby zwiedzić centrum nie potrzebujemy wiele czasu ponieważ jest ono malutkie. Naszą wycieczkę warto zacząć od Placu Kongresowego, gdzie znajduje się podziemny parking. W tym miejscu zauważymy już górujący nad miastem zamek, gdzie za czasów Habsburgów mieściło się więzienie. Warto wspomnieć, że Lubljanę nawiedziły dwa trzęsienia ziemi, jedno w 1511 r., a drugie w 1895. Wojna domowa w byłej Jugosławii nie przyniosła istotnych zniszczeń w tym kraju o czym pisałam już w następującym wpisie (link). Z placu Kongresowego udajemy się na brzeg rzeki Ljubljanicy, która to przepływa przez stolicę. Spacerujemy jej brzegiem, aż dochodzimy do pomnika największego słoweńskiego wieszcza – France Prešerena, który to jest autorem słoweńskiego hymnu. Vis-a-vis pomnika widzimy jedyny w swym rodzaju most potrójny tzw. Trójmostowie.

DSCN2272

Nie przechodzimy na drugą stronę rzeki, kierujemy się jej brzegiem do kolejnego z mostów tzw. mostu smoka. Smok właśnie jest symbolem miasta, znajduje się w jego herbie. Przechodząc przez most obserwujemy czy smoki nie szykują się do lotu, czy też nie machają ogonami 🙂

IMG_2110

Jesteśmy teraz po drugiej stronie rzeki, dochodzimy do Katedry Św. Mikołaja. Warte uwagi są drzwi prowadzące do środka. Patrzymy do góry…widzimy płaskorzeźbę Jana Pawła II.

Jeszcze kilka kroków dzieli nas od ryneczku. Na samym jego początku napotykamy fontannę symbolizująca trzy rzeczki Słowenii: Sawę, Krkę oraz Ljubljanicę.

IMG_2125

W czasie wolnym polecam usiąść w jednej z kawiarenek nad brzegiem rzeki, czy tez udać się na wzgórze górujące nad miastem aby podziwiać piękną panoramę.

  • Jaskinie Szkocjańskie – Słowenia dysponuje dwoma głównymi kompleksami jaskiń. Mniejszy z nich to właśnie Jaskinie Szkocjańskie, rzadziej odwiedzane od Jaskini Postojna, ale moim zdaniem znacznie ciekawsze i takie ‘dzikie’. Jeśli zdecydujecie się nad odwiedzenie tej jaskini, to pamiętajmy, że do przejścia będziemy mieli ok 3 km (całkowita długość jaskini 6 km). Trasa wiedzie raz w dół, a raz w górę, będzie też trochę schodów i trochę wymagające podejście po samym wyjściu z jaskini. Warto pomyśleć o wygodnych butach i długim rękawie, bowiem w jaskini panuje stała temperatura 12°C. Wnętrze jaskini przypomina kopalnię Moria z Władcy Pierścieni, będzie też most zawieszony 50 metrów ponad nurtem rzeki. No właśnie, jaskinia dzieli się na dwie części, szumiąca oraz cichą. Jak możecie się domyślić przez szumiącą przepływa rzeka o nazwie Reka i właśnie ta część jest najbardziej widowiskowa.

Link do Jaskiń Szkocjańskich

IMG_2133

  • Jaskinia Postojna – to jedna z najbardziej popularnych jaskiń w całej Europie. W Jaskini zobaczymy różnej grubości i długości stalaktyty oraz stalagmity, w tym największy stalagmit brylant – symbol jaskini. Trasa turystyczna liczy sobie ok 5 km (cała jaskinia aż 27). Zwiedzanie nie jest męczące bo większą część trasy pokonujemy kolejką. Wielkie wrażenie robi Sala Koncertowa, która może pomieścić do 100 tys. osób. Niestety nie mam aktualnych zdjęć z jaskini, pomimo tego, że byłam tam dziesiątki razy….ale chyba powinnam odwiedzić ją ponownie 🙂

Link do Jaskini Postojna

  • Bled – oddalony jakąś godzinę drogi od stolicy (podobnie jak inne wyżej wymienione atrakcje). Obok Jaskini Postojna Bled wraz z jeziorem jest największą atrakcją kraju. Swoją popularność zawdzięcza malowniczym widokom, czy to zamek na stromej skale, czy kościółek na wysepce pośrodku jeziora. W okresie międzywojennym był to najbardziej znany kurort Jugosławii. Warto wejść na zamek, może nie ze względu na mieszczące się tam muzeum, ale z uwagi na piękny widok na jezioro. Co do samego jeziora, to warto wsiąść na jedną z zacumowanych łódek i udać się na wysepkę z kościółkiem. Będąc już na wysepce koniecznie należy uderzyć w dzwon życzeń, oczywiście uprzednio należy pomyśleć sobie życzenie 🙂 Samo jezioro ma 2 km długości oraz 1,3 szerokości, aby obejść je w całości musimy pokonać trasę 6 km, więc do dzieła ! Miasto Bled słynie z ciastek kremówek – oryginale zjecie w Hotelu Park, gdzie gdzie zostały wymyślone 1953 roku przez ich cukiernika. Rocznie produkuje się ich około 500.000 sztuk. 

ea3a317b-f46b-410e-875f-281226bef482(1)

DSCN5639

IMG_4722 (2)

IMG_4718

IMG_4646

680568a7-07d7-4bf2-8d76-29e73099d07e (1)

IMG_4660 (1)

IMG_4570

  • Piran – jedno z nadmorskich miasteczek nad słoweńskim wybrzeżem Adriatyku. Jest podobne do miast o których mogliście poczytać w poście o Półwyspie Istria (link), a kościół Św. Jerzego bardzo przypomina Św. Eufemię z Rovinja. Bardzo polecam to miasto, jak i inne sąsiednie na wybrzeżu takie jak Koper, Izola czy Portorož, wizytę warto połączyć z chorwacką częścią Półwyspu Istria. Majówkę 2022 spędziliśmy właśnie po chorwackiej stronie, ale juz na maj 2023 planujemy dłuższą wizytę na Słowenii, więc na pewno wzbogacę mój przewodnik nowymi poleceniami 🙂

Photo_6619323_DJI_187_jpg_9054603_0_2022514121612_photo_original

Photo_6619314_DJI_178_jpg_8926492_0_2022514121430_photo_original

Photo_6619303_DJI_167_jpg_9386313_0_202251412128_photo_original

IMG_5496

IMG_5521(1)

IMG_5491

Powyższe miejsca odwiedziłam sama i mogę z czystym sumieniem polecić je dalej, nie mniej jednak w Słowenii znajduje się więcej ciekawych miejsc wartych Waszej uwagi. Polecam Słowenię na wakacje, bowiem to jeszcze nie do końca odkryta destynacja, a jednocześnie nie tak popularna jak jej siostra Chorwacja.

Zachęcam do lektury wpisu o chorwackiej części Półwyspu Istria -> Link

3 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s