Słowenia – bałkańska siostra

Często pomijana i traktowana jako droga tranzytowa do Chorwacji…a trzeba wiedzieć, że nie tylko warto się w Słowenii choć na jeden dzień zatrzymać, ale też sama w sobie może być celem spędzenia wakacji na jednej z adriatyckich plaż.

Tytuł mówi sam za siebie…uważam, że ze wszystkich krajów byłej Jugosławii Słowenia ma w sobie najmniej typowej bałkańskiej atmosfery. Jest ‘uporządkowana’ niczym jej zachodni sąsiedzi, co może być dla niektórych atutem, a dla innych wadą. Mam nadzieję, że poniższym wpisem zachęcę Was do zatrzymania się w tym kraju choćby na jedną noc (wracając, bądź jadąc do Chorwacji), a może do spędzenia tam części bądź całych wakacji ?

Ciekawostka

Słowenia to ojczyzna kilku bardzo znanych marek o światowym zasięgu, a które często przypisujemy do innego kraju. Wszyscy borykali się kiedyś z bólem gardła, także pewnie kojarzycie tabletki do ssania Septolete marki Krka. Każdy kto choć raz musiał posprzątań mieszkanie czy dom z pewnością miał pod ręką ściereczkę czy mopa z Viledy i wie, że to bardzo porządne i solidne pomoce domowe. A może ktoś posiada w kuchni jakiś sprzęt od słoweńskiej marki Gorenje ? Ja np. mam ich retro-lodówkę i bardzo sobie jak na razie chwalę. Uwaga narciarze, a firma Elan ? Tak, to też słoweński produkt 🙂

Co zonaczyć ?

  • Lubljana to największe miasto, a zarazem stolica Słowenii. Aby zwiedzić centrum nie potrzebujemy wiele czasu ponieważ jest ono malutkie. Naszą wycieczkę warto zacząć od Placu Kongresowego, gdzie znajduje się podziemny parking. W tym miejscu zauważymy już górujący nad miastem zamek, gdzie za czasów Habsburgów mieściło się więzienie. Warto wspomnieć, że Lubljanę nawiedziły dwa trzęsienia ziemi, jedno w 1511 r., a drugie w 1895. Wojna domowa w byłej Jugosławii nie przyniosła istotnych zniszczeń w tym kraju o czym pisałam już w następującym wpisie (link). Z placu Kongresowego udajemy się na brzeg rzeki Ljubljanicy, która to przepływa przez stolicę. Spacerujemy jej brzegiem, aż dochodzimy do pomnika największego słoweńskiego wieszcza – France Prešerena, który to jest autorem słoweńskiego hymnu. Vis-a-vis pomnika widzimy jedyny w swym rodzaju most potrójny tzw. Trójmostowie.

DSCN2272.JPG

IMG_2107.JPG

Nie przechodzimy na drugą stronę rzeki, kierujemy się jej brzegiem do kolejnego z mostów tzw. mostu smoka. Smok właśnie jest symbolem miasta, znajduje się w jego herbie. Przechodząc przez most obserwujemy czy smoki nie szykują się do lotu, czy też nie machają ogonami 🙂

IMG_2110.JPG

Jesteśmy teraz po drugiej stronie rzeki, dochodzimy do Katedry Św. Mikołaja. Warte uwagi są drzwi prowadzące do środka. Patrzymy do góry…widzimy płaskorzeźbę Jana Pawła II.

Jeszcze kilka kroków dzieli nas od ryneczku. Na samym jego początku napotykamy fontannę symbolizująca trzy rzeczki Słowenii: Sawę, Krkę oraz Ljubljanicę.

IMG_2125.JPG

W czasie wolnym polecam usiąść w jednej z kawiarenek nad brzegiem rzeki, czy tez udać się na wzgórze górujące nad miastem aby podziwiać piękną panoramę.

  • Jaskinie Szkocjańskie – Słowenia dysponuje dwoma głównymi kompleksami jaskiń. Mniejszy z nich to właśnie Jaskinie Szkocjańskie, rzadziej odwiedzane od Jaskini Postojna, ale moim zdaniem znacznie ciekawsze i takie ‘dzikie’. Jeśli zdecydujecie się nad odwiedzenie tej jaskini, to pamiętajmy, że do przejścia będziemy mieli ok 3 km (całkowita długość jaskini 6 km). Trasa wiedzie raz w dół, a raz w górę, będzie też trochę schodów i trochę wymagające podejście po samym wyjściu z jaskini. Warto pomyśleć o wygodnych butach i długim rękawie, bowiem w jaskini panuje stała temperatura 12°C. Wnętrze jaskini przypomina kopalnię Moria z Władcy Pierścieni, będzie też most zawieszony 50 metrów ponad nurtem rzeki. No właśnie, jaskinia dzieli się na dwie części, szumiąca oraz cichą. Jak możecie się domyślić przez szumiącą przepływa rzeka o nazwie Reka i właśnie ta część jest najbardziej widowiskowa.

Link do Jaskiń Szkocjańskich

IMG_2133.JPG

IMG_2138.JPG

  • Jaskinia Postojna – to jedna z najbardziej popularnych jaskiń w całej Europie. W Jaskini zobaczymy różnej grubości i długości stalaktyty oraz stalagmity, w tym największy stalagmit brylant – symbol jaskini. Trasa turystyczna liczy sobie ok 5 km (cała jaskinia aż 27). Zwiedzanie nie jest męczące bo większą część trasy pokonujemy kolejką. Wielkie wrażenie robi Sala Koncertowa, która może pomieścić do 100 tys. osób. Niestety nie mam aktualnych zdjęć z jaskini, pomimo tego, że byłam tam dziesiątki razy….ale chyba powinnam odwiedzić ją ponownie 🙂

Link do Jaskini Postojna

  • Bled – oddalony jakąś godzinę drogi od stolicy (podobnie jak inne wyżej wymienione atrakcje). Obok Jaskini Postojna Bled wraz z jeziorem jest największą atrakcją kraju. Swoją popularność zawdzięcza malowniczym widokom, czy to zamek na stromej skale, czy kościółek na wysepce pośrodku jeziora. W okresie międzywojennym był to najbardziej znany kurort Jugosławii. Warto wejść na zamek, może nie ze względu na mieszczące się tam muzeum, ale z uwagi na piękny widok na jezioro. Co do samego jeziora, to warto wsiąść na jedną z zacumowanych łódek i udać się na wysepkę z kościółkiem. Będąc już na wysepce koniecznie należy uderzyć w dzwon życzeń J oczywiście uprzednio należy pomyśleć sobie życzenie J Samo jezioro ma 2 km długości oraz 1,3 szerokości, aby obejść je w całości musimy pokonać trasę 6 km, więc do dzieła !

DSCN5639.JPG

DSCN5636.JPG

DSCN5644.JPG

  • Piran – jedno z nadmorskich miasteczek nad słoweńskim wybrzeżem Adriatyku. Jest podobne do miast o których mogliście poczytać w poście o Półwyspie Istria (link), a kościół Św. Jerzego bardzo przypomina Św. Eufemię z Rovinja. Bardzo polecam to miasto, jak i inne sąsiednie na wybrzeżu, wizytę warto połączyć z chorwacką częścią Półwyspu Istria.

DSCN5126.JPG

DSCN5133.JPG

DSCN5128.JPG

Powyższe miejsca odwiedziłam sama i mogę z czystym sumieniem polecić je dalej, nie mniej jednak w Słowenii znajduje się więcej ciekawych miejsc wartych Waszej uwagi. Polecam Słowenię na wakacje, bowiem to jeszcze nie do końca odkryta destynacja, a jednocześnie nie tak popularna jak jej siostra Chorwacja.

2 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s